„Julia Janus“: pirmoji franšizė – tik repeticija

Penktadienis
2017-08-11
Devintus metus skaičiuojantis lietuviškas Šiaurės šalių braižo mados prekės ženklas „Julia Janus“, regis, yra arčiausiai pasaulinės mados rinkos.
 

Šiuo metu mažmeninės prekybos tinklą „Julia Janus“ sudaro šešios parduotuvės, iš kurių kol kas tik viena franšizės pagrindu yra įkurta užsienyje, Ukrainoje. Skeptikai pasakytų: „Didelio čia daikto – įsikurti Ukrainoje“. Bet tai tik tyli pradžia. Tolimesnės plėtros planuose rikiuojasi tokios šalys, kaip Kinija, Vokietija, Lenkija, Rusija, Didžioji Britanija, Kanada, užsimena Julija Janulaitytė, mados prekės ženklo „Julia Janus“ kūrybos vadovė ir bendraturtė.

Vieni ateina, kiti išeina

Paklausta apie lietuviškų mados prekės ženklų situaciją Lietuvoje, J. Janulaitytė pastebi, kad naujokų vietinėje rinkoje netrūksta, jie gimsta šviesos greičiu, entuziazmo čia su kaupu. Įsitaiso sau prabanga, autentika ir truputį romantika kvepiančiuose butikuose – supraskite, viskas taip, kaip Paryžiuje, Milane, Londone, esą ir čia galime justi pasaulio mados sostinių pulsą.

Tačiau realybė visgi kartoka – daugelis tokių lietuviškų prekės ženklų šviesos greičiu ir miršta. Ne vienas entuziastas, dirbęs tiek valandų, kiek jų yra paroje, yra priverstas pasiduoti arba tiesiog priprasti prie nedidelio pelno, mažo šalies mastelio.

„Konkuruoti idėjomis mes galime, bet resursais ir verslo aplinkos žiniomis – dar ne. Tad ir mados industrijos šalyje dar neturime.“

Kai kurioms išskirtinėms vietinėms žvaigždėms, atrodo, visgi pavyksta konkuruoti su globaliais prekės ženklais. Bet viena yra konkuruoti Lietuvoje, namų rinkoje, visai kas kita – užsienyje, kur prarandi vieną svarbiausių turėtų konkurencinių pranašumų – vietinio žaidėjo statusą, vėl esi nykštukas milžinų šalyje ir turi žūtbūt išsiskirti. Atminkite – tai, kas esi savo šalyje, kitur – nebūtinai reikšminga. Tad plėtros užsienyje iššūkiui ryžtasi ne kiekvienas – tik drąsiausi, lanksčiausi, unikaliausi.

Daugelis dizainerių dar naiviai tikisi, kad didžiosios rinkos tik ir laukia jų idėjų išskėstomis rankomis, dažnai neįvertinę, kiek investicijų tai pareikalaus, kokio įdirbio prireiks, norint pasiekti tikslines grupes.

„Konkuruoti idėjomis mes galime, bet resursais ir verslo aplinkos žiniomis – dar ne. Todėl ir mados industrijos šalyje dar neturime“, – sako J. Janulaitytė.

Tačiau situacija pamažu keičiasi. Štai prekės ženklas „Julia Janus“ neketina apsiriboti vienos franšizės pardavimu. Netrukus jų bus ir daugiau, tikina verslininkė.

Perka ne „ką“, o „kodėl“

„2008 m. ryžausi sukurti naują kitokio braižo prekės ženklą moterims ir vyrams. Pirminė mintis buvo pasipriešinti tarptautinės mados industrijos peršamam jaunystės ir itin liekno kūno kultui, tad pagrindine verslo misija tapo – kurti autentišką, progresyvią madą, skirtą įvairių formų žmonėms. Prekės ženklas ir produktas vystėsi labai natūraliai, – apie verslo eigą pasakoja J. Janulaitytė. – Lietuvoje jis subrendo kaip vadinamasis koncepcinis (mados ir gyvenimo būdo) prekės ženklas, ženklinantis ne tik drabužius, avalynę, aksesuarus, bet ir namų aplinkos, daugiausia – virtuvės bei valgomojo, daiktus.

Tada natūraliai sekė franšizės verslo modelio plėtojimas, pirmasis franšizės pardavimas, didmeninė prekyba pasaulio rinkose „multibrandinėms“ prekybos vietoms, tuo pačiu ir elektroninės prekybos portalams.“

„Julia Janus“ pasižymi tolerancija įvairaus amžiaus ir įvairių kūno proporcijų žmonėms – kuria tokius modelius, kurie tiktų visiems.

Labai svarbu yra užčiuopti tą pokytį, kad žmonės vis dažniau perka ne „ką“, o „kodėl“. Gyvename laikotarpiu, kai kiekvieną produktą turi lydėti kažkokia istorija. O mados verslui unikalumas ypač svarbus. Pagrindinė rinkodaros taisyklė čia: išsiskirk arba mirk. Ne kitaip.

„Julia Janus“ produkcijos linijos išsiskiria šiaurietiška pasaulėjauta, gamtos motyvais: vyrauja pastelinės žemiškos spalvos, asimetriški siluetai, natūralios medžiagos. „Julia Janus“ vardas skamba vis plačiau ir vis garsiau, pardavimai kasmet tik didėja. Atrodo, pasaulyje išties juntamas baltiškos kūrybos poreikis.

Pasak J. Janulaitytės, baltiškos kilmės prekės ženklas užsieniečiams gali būti patrauklus ne tik dėl kitokių siluetų ir spalvų. Taip pat „Julia Janus“ pasižymi tolerancija įvairaus amžiaus ir įvairių kūno proporcijų žmonėms – kuria tokius modelius, kurie tiktų visiems.

Politiniai neramumai kliūtimi netapo

Praėjus šešeriems veiklos metams, gerokai subrandintas verslo modelis buvo franšizuotas. J. Janulaitytė įsitikinusi, kad franšizės verslo modelis yra parankus, norint užsitikrinti stabilų verslo funkcionavimą. Hiperkonkurencingoje mados industrijoje verslo plėtra, parduodant franšizes – tai įprasta praktika.

Pirmąją „Julia Janus“ franšizę įsigijo partneriai iš Ukrainos, prekybos centro „Atmosfera“ valdytojai. Šie patys kreipėsi dėl franšizės. Patogu buvo ir tai, kad į lietuviškas prekes Ukrainos gyventojai visuomet žiūri palankiai, vertina, šiltai priima. Taip jau istoriškai susiklostė. Entuziazmo pridėjo ir faktas, kad Ukrainos rinka net 11 kartų didesnė už Lietuvos. Tai padėjo priimti sprendimą žengti į šią rinką.

Derybiniai santykiai dėl franšizės užsimezgė dar gerokai iki Ukrainos revoliucijos, bet užtruko ne vieną ir ne du mėnesius, tad susiklostė taip, kad koncepcinė parduotuvė atsidarė paties politinio įkarščio metu. Bet mados istorija byloja, kad ir Coco Chanel savo pirmąją parduotuvę atidarė per karą.

Hiperkonkurencingoje mados industrijoje verslo plėtra, parduodant franšizes – tai įprasta praktika.

„Žinoma, susiklosčiusi politinė padėtis, didesnio stabilumo stoka išties privertė sunerimti. Ypač parduotuvės atidarymo laikotarpiu. Buvo sunku prognozuoti, kokie bus klientų srautai, ar žmonės pamėgs „Julia Janus“, ar užkariausime jų širdis. Visgi veiklos nutraukti neprireikė – bendradarbiavimas su franšizės partneriais Ukrainoje tęsiasi iki šiol. Žmonės čia ir toliau gyvena įprastą gyvenimą: valgo, rengiasi, apsiperka. Tad ir mes, savo ruožtu, ir toliau tiekiame partneriams parduotuvės asortimentą, rinkodarinę medžiagą, organizuojame reguliarius vizitus. Šiems tik žmogiškaisiais ištekliais belieka pasirūpinti“, – įspūdžiais dalinasi J. Janulaitytė ir skuba akcentuoti, kad patirtis, įgyta dirbant krizės sąlygomis, neįkainojama.

Atsargiai, bet ambicingai

Apie tolimesnius plėtros žingsnius pašnekovė kalba atsargiai, neužbėgdama įvykiams už akių. „Viskas priklausys nuo resursų. Neužtenka turėti gerą idėją. Pasaulinė mados rinka šiandien yra informaciniame kamštyje. Sėkmės neprideda ir tai, kad esame kilę iš labai mažos rinkos. Tai reiškia, kad, norint būti matomais tarptautinėje verslo arenoje ir būti patraukliais franšizės pirkėjams, įdirbis turi būti netgi didesnis nei vidutinis“, – pasakoja J. Janulaitytė.

Koją kiša ir tai, kad „Julia Janus“ yra tik kuriantis prekės ženklas, gamybos darbus deleguojantis kitiems. „Pasirodo, tai pagrindinė kliūtis gauti institucinę paramą. Kadangi mes neturime savo gamybos, nesulaukėme jokios pagalbos, pavyzdžiui, dalyvavimo tarptautinėse parodose verslo plėtros tikslais klausimu, – apmaudo neslepia verslininkė. – Dažnai susidaro įspūdis, kad mados prekės ženklai nėra institucijų suprantami kaip ūkio subjektai, kuriantys pridėtinę vertę Lietuvai.

Kaip bebūtų, tikime šviesia ateitimi. Kai kur „Julia Janus“ jau turi potencialių partnerių, investuotojų tebeieškome. Įvykių neskubiname, bet esame ambicingi ir žvalgomės į didžiąsias rinkas.“

Pašnekovę kalbino Rūta Jadzevičiūtė


populiariausi forume