„Coffee Hill“ Anykščiuose įkūrėjas: turi tikėti franšize, o ne tikėtis milijonų

Antradienis
2017-12-05
Ryžtis kurti verslą nedideliame Lietuvos miestelyje – iš pirmo žvilgsnio rizikingai skambanti idėja.
 

Tačiau „Coffee Hill“ tinklui priklausančios kavinės Anykščiuose įkūrėjas Gytis Šapoka sako nei karto nepasigailėjęs savo sprendimo. Jo vadovaujama įmonė „Kavos aromatas“ jau beveik metus yra „Coffee Hill“ franšizės gavėja ir, atrodo, išties sėkminga – kavinė Anykščiuose jau tapo pamėgta anykštėnų ir miesto svečių vieta. Kavinės savininkas atskleidė, su kokiais iššūkiais susidūrė kurdamas verslą ir pasidalino patarimais ketinantiems verslauti pagal franšizę.

Pasitikėjo mažai žinomu prekės ženklu

„Coffee Hill“ Anykščiuose įkūrėjas G. Šapoka pripažįsta, prieš atidarant kavinę, apie kavos gamybą ir pateikimą beveik nieko nežinojęs. Tad norint įgyvendinti savo svajonę, teko daug išmokti. „Šis verslas nėra mano pragyvenimo šaltinis. Duonai užsidirbu versdamasis visai kitokia veikla, dirbu privačiame sektoriuje. Idėja apie franšizę gimė 2015 metais. Pajutau, kad reikia kažko naujo gyvenime. Niekada nebuvau susidūręs su kavos verslu. Nėriau į juodą nežinomybę. Ėjau, domėjausi, rinkau informaciją apie būsimus partnerius“, – pasakoja verslininkas.

„Procentas šiai dienai, manau, yra didelis. Kai prieš metus derėjomes, turėjome vienokius lūkesčius. Dabar derėdamasis jau kalbėčiau kitaip.“

„Coffee Hill“ prekės ženklą kavinės savininkas pasirinko po ilgų pokalbių. Šis lietuvių sukurtas prekės ženklas dar mažai žinomas. Pagrindinės tinklo kavinės – universitetuose ir Vilniaus oro uoste. Dar viena kavinė įsikūrusi Marijampolėje. „Sprendimas bendradarbiauti buvo daugiau pasitikėjimo reikalas. Jau per pirmus susitikimus patikėjau tais žmonėmis. Ir nesigailiu. Šio prekės ženklo baristas Laurynas Arlauskas yra daugkartinis Lietuvos čempionas, pasaulio čempionatų dalyvis. Kaip mažai žinomam prekės ženklui tai tikrai daug reiškia“, – teigia G. Šapoka.

Kavinės savininkas atvirauja, kad vienkartinio franšizės mokesčio nebuvo. Tačiau kas mėnesį franšizės davėjui verslininkas moka sutartus procentus nuo apyvartos. „Procentas šiai dienai, manau, yra didelis. Kai prieš metus derėjomes, turėjome vienokius lūkesčius. Dabar derėdamasis jau kalbėčiau kitaip. Tačiau manau, kad šiuo metu augame, populiariname prekės ženklą ir galime bandyti derėtis iš naujo. Tik reikia išlaukti momento“, – sako verslininkas.

Anykščiai pateisino visus lūkesčius

Kur įkurti kavinę anykštėnas daug negalvojo. Gimtasis miestas atrodė pakankamai perspektyvi vieta. „Pats esu iš Anykščių ir visuomet mėgau savo miestą. 2016 metų pradžioje čia atsirado medžių lajų takas. Jis tikrai pagyvino miestelio gyvenimą, pritraukė turistų. Tuomet supratau, kad Anykščiuose trūksta pramogų, maitinimo įstaigų. Nusprendžiau atvežti gerą kavą į šį miestą“, – sako G. Šapoka.

Prieš pradėdamas verslą vyras analizavo rinką, bandė paskaičiuoti, ar investicijos atsipirks. Tačiau, anot jo, paskaičiuoti atsiperkamumą buvo praktiškai neįmanoma. „Skaičiavimus, žinoma, atlikome, bet jie nebuvo konkretūs ir apčiuopiami. Be to, po lajų tako atidarymo Anykščiuose visi laikraščiai ėmė rašyti, kad nėra kur nueiti. Tuomet šovė tikras bumas – iš karto atsidarė daug naujų erdvių. Tuo pat metu, kaip ir mano kavinė, atsirado dar apie 5 naujas maitinimo įstaigas. Mano atveju pasisekė, kad įsikūrėme kultūros centre. Tai išskirtinė erdvė, kuri leidžia pritraukti daugiau lankytojų. Anykščių kultūros centras ypatingai gyvas, atviras. Kiekvieną savaitę jame vyksta po 2-3 renginius. Matau, kad Anykščiai stiebiasi, auga ir turbūt greit lygiuosis į kurortinius miestus – tai tik laiko klausimas“, – svarsto pašnekovas.

„Susidūriau su nežmoniškais mokesčiais. Pradedi kurti kažką savo, nori duoti žmonėm darbo, o tau valdžia, užuot padėjusi, sunkina padėtį.“

G. Šapoka tikina, jeigu reiktų rinktis iš naujo, vienareikšmiškai vėl pasirinktų Anykščius. „Kas savaitgalį stoju už baro pats dirbti. Patinka man klientams pasakoti apie kavos paruošimo būdus ir ruošti kokybišką kavą. Tai man ne darbas, o poilsis“, – savo pasirinkimu džiaugiasi verslininkas.

Didžiausias iššūkis personalas

Kavinės savininkas džiaugiasi, kad jam pasisekė susirinkti puikų kolektyvą. Tačiau tai padaryti buvo nelengva. Personalo paieškas G. Šapoka vadina didžiausiu sunkumu kuriant verslą. „Pagrindinis sunkumas, su kuriuo susidūriau, – personalas. Ne taip lengva rasti kruopščių, nuoširdžių, komunikabilių žmonių. Daug jaunimo išvyksta. Nors yra tendencija, kad dalis po studijų grįžta. Tačiau ta dalis nedidelė. Labai tikiu, kad Anykščiai atsigaus ir jaunimas norės čia gyventi ir dirbti“, – viliasi G. Šapoka.

Kitas nerimą verslininkui keliantis dalykas – dideli mokesčiai ir vertingų lengvatų jaunam verslui trūkumas. „Susidūriau su nežmoniškais mokesčiais. Pradedi kurti kažką savo, nori duoti žmonėm darbo, o tau valdžia, užuot padėjusi, sunkina padėtį. Aš iš valstybės ir savivaldybės neėmiau jokių lengvatų – tik sugaiščiau daug laiko dėl kokio 100 eurų. Ką aš padariau, tai pasinaudojau galimybe samdyti jaunus žmones per Darbo biržą. Ten yra jaunimo programos niekada nedirbusiems žmonėms. Per jas darbuotoją samdantis darbdavys gali susigrąžinti 50 procentų nuo mokesčių. Tai vienintelis realus palengvinimas. Tačiau iki normalių lengvatų Lietuvai dar toli. Duotų metus ar du įsisukti, pasiekti tam tikrą pelną ir tuomet pradėti mokėti mokesčius – tai būtų didelė paskata kurti savo verslą“, – svarsto kavinės savininkas.

„Finansine prasme gal reikėtų dar metų, kad pajaustume realias pajamas.“

Ragina neabejoti ir rizikuoti

Gruodžio 15 dieną kavinė „Coffee Hill“ Anykščiuose švęs vienerius metus nuo atsidarymo. Savininkas sako, kad kol kas vienintelis noras – stabiliai augti, turėti didesnę klientūrą, matyti vis grįžtančius tuos pačius miesto svečius. „Taip pat yra noras pilnai išsilaikyti ir su tomis investicijomis dar kažką sukurti Anykščiuose. Finansine prasme gal reikėtų dar metų, kad pajaustume realias pajamas. Kai pradėjome pernai žiemą, buvo tikrai sunku, o vasarą jau sulaukėme augimo. Tikiuosi, stabiliai judėsime į priekį ir toliau“, – tikisi G. Šapoka.

Nors kavinė turtų dar neatnešė, verslininkas sako niekuomet nesigailėjęs savo sprendimo. O abejojančius, ar verta rizikuoti ir kurti savo verslą, ragina per daug nedelsti. „Nereikia kažko bijoti ir metų metus galvoti. Nes jeigu tu delsi, kaimynas padarys už tave. Antra – reikia pasidaryti rinkos tyrimą, analizę, kaip gyvensi pirmus dvejus ar trejus metus, kam bus įdomios tavo paslaugos. Tik tuomet galima pradėti verslą. Jeigu leidžia finansai ir esi laisvesnis žmogus, kodėl nepabandžius? Tai bus dar viena gyvenimo patirtis. Gerai prisimenu, kai trečią valandą nakties baigėme visus darbus, atsisėdau ant baro ir džiaugiausi, jog tai – mano verslas, mano kavinė. Geras jausmas. Dar noriu pasakyti tiems, kurie planuoja įkurti nesvarbu kokį – nuosavą ar franšizės pagrindu – verslą – tikėkite tuo, ką darote ir darykite tai gerai. Jeigu jau kažką sugalvoji, turi visu šimtu procentų patikėti verslo idėja, o ne tikėtis milijonų. Net neverta imtis verslo, jei bent šiek tiek abejoji“, – pastebi kavinės savininkas.


Žurnalistė

populiariausi forume