Verslininkas be didelių investicijų? Taip, tai įmanoma!

Antradienis
05.09.2017
Imtis konkrečių žingsnių savo svajonės – būti pačiam sau viršininku – link, daugelis nesiryžta baimindamiesi, kad jiems nepasiseks arba tai kainuos didelius pinigus.
 

Gera naujiena ta, kad sėkmingai pradėti verslą galima ir be didelių investicijų. Be to, ne visuomet būtina ir patirtis verslo sferoje. O ir idėjų toli nereikia ieškoti. Dažnai puikios verslo idėjos gimsta tiesiog apsidairius ir atidžiau pažvelgus į savo ar aplinkinių kasdienį gyvenimą.

Pasaulines franšizes analizuojančios įmonės „Franchise Business Review“ vadovas Eric Stites, svajojantiems apie savo verslą, tačiau neturintiems pakankamai patirties ir finansų, pataria apsvarstyti galimybę įsigyti franšizę.

Amerikietis vardija daugybę franšizės verslo modelio privalumų. Vienas jų – įsigijus franšizę investuojama į jau, tikėtina, sėkmingai veikiantį verslo modelį. Dar vienas privalumas – platus tuo pačiu verslu užsiimančių franšizės davėjo ir kitų gavėjų ratas, su kuriais galima tartis, konsultuotis.

Didelis privalumas ir tai, kad įsigijus teisę dirbti pagal franšizę, ne tik pats sau tampi viršininku, bet ir pats sprendi, kiek laiko skirsi darbui ir iš kur dirbsi – namų ar biuro.

Dažniausiai paminėjus franšizės verslo modelį, pirmiausia į galvą šauna tokie visame pasaulyje žinomi vardai, kaip „McDonald‘s“, „Subway“ ar „KFC“. Ir nors gerai žinomas prekės ženklas – didelis turtas, nebūtina rinktis pačių garsiausių ir brangiausių franšizių, kad taptum sėkmingas verslininkas. Juolab, kad net ir garsiausi vardai ne visada garantuoja, kad jūsų investicija bus sėkminga.

Verslo analitikai įvardija ne vieną didelių, gerai žinomų prekės ženklų franšizių minusą.

Vienas jų – didelės investicijos. Kalba sukasi ne vien apie didesnį franšizės pradinį ir periodinius mokesčius. Dažniausiai didelių, gerai žinomų prekės ženklų franšizės gavėjai turi įsipareigoti įdiegti naujausias technologijas, atidaryti restoranus ar parduotuves geriausiose lokacijose, nuolat apmokyti savo darbuotojus. Visa tai, be abejo, reikalauja papildomų ir tikrai nemažų investicijų.

Dar vienas dažnai pasitaikantis žinomų franšizių minusas – didelės ir senai veikiančios įmonės paprastai yra ne tokios lanksčios kaip nedideli, mažiau žinomi franšizės davėjai. Dideli prekės ženklai paprastai visiškai netoleruoja jokių nusižengimų jų nurodytoms taisyklėms ir reikalavimams. Verslininkams, kurie nepratę žaisti pagal kitų taisykles ar nori turėti svaresnį balsą, tai gali būti didelis iššūkis.

Kalbėdami apie didelių franšizių trūkumus verslo analitikai pataria pradedantiesiems verslininkams nesusižavėti vien garsiu franšizės davėjo vardu. Visame pasaulyje gerai žinomas vardas nereiškia, kad įmonė yra pelnius gerą reputaciją tarp franšizės gavėjų. Todėl svarbu pasidomėti, ką apie santykius su franšizės davėju sako kiti franšizės gavėjai.

Čia išryškėja dar vienas minusas – gerai žinomi prekės ženklai dažnai plečiasi tokiu tempu, kad tiesiog nebegali pažinti visų savo franšizės gavėjų. Tikėtis sulaukti asmeniškų franšizės davėjo patarimų ar patirti jausmą, kad visi dirba išvien kaip viena šeima, nusipirkus teisę atidaryti visame pasaulyje gerai žinomą restoraną ar parduotuvę, kažin ar įmanoma.

Būtent dėl šių priežasčių dažnai mažai žinomos franšizės yra patrauklesnės pradedantiesiems verslininkams. Tačiau ar įsigijus mažiau žinomą franšizę galima įgyvendinti savo svajonę – tapti pačiam sau viršininku ir susikrauti nemažus pinigus?

Verslo analitikai tikina, kad tikrai taip. Geriau paieškojus net ir už nedidelį mokestį galima įsigyti sėkmingai veikiančių franšizių. Štai, pavyzdžiui, per dvejus metus apie daugiau nei 13 tūkstančių franšizės davėjų informaciją surinkusios rinkos tyrimų įmonės „Franchise Business Review“ sąraše – sėkmingai veikiančios įmonės, kurių franšizę įsigyti gali kone kiekvienas, svajojantis apie savo verslą.

Nors dauguma šių franšizių kol kas veikia tik Jungtinėse Valstijose, tikėtina, kad jos būtų populiarios ir Europoje.

Baby Boot Camp

Pradinės investicijos: nuo 3 886 iki 9 183 eurų.

„Baby Boot Camp“ jaunoms mamoms suteikia galimybę be didelių investicijų tapti verslininkėms. Dažniausiai jos pačios gali tapti trenerėmis, vedančiomis kūno rengybos pamokas naujoms mamoms. Jos taip pat gali vesti seminarus mitybos klausimais ir teikti psichologinę paramą.

Jau šešiolika metų veikianti įmonė skelbiasi turinti daugiau nei šimtą franšizės gavėjų Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Soccer Shots

Pradinės investicijos: nuo 27 000 iki 33 000 eurų.

Dviejų draugų, profesionalių futbolininkų įkurta įmonė dirba su treneriais ir siūlo specialias futbolo programas įvairaus amžiaus vaikams. Didelis pliusas, kad franšizės gavėjams nereikia turėti jokios savos įrangos ar patalpų. Treniruotes franšizės gavėjai gali vesti darželiuose, mokyklose, parkuose.

„Soccer Shots“ savo tinklapyje skelbia, kad franšizės gavėjas rekordininkas per metus uždirba beveik pusantro milijono eurų.

Šiuo metu tik Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje veikiančios įmonės franšizės gavėjai yra įkūrę beveik 800 „Soccer Shots“ filialų. „Soccer Shots“ yra laikoma viena geriausių vaikų kūno rengybos franšizių Jungtinėse Valstijose.

CruiseOne / Dream Vacations

Pradinės investicijos: nuo 2 760 iki 18 580 eurų.

Šios franšizės gavėjai gali tapti savarankiškais kelionių agentais, rezervuojančiais kruizines ar kitokias keliones. Vienas iš šios franšizės teikiamų privalumų – franšizės gavėjams siūlomos nemokamos ar pigesnės kelionės. Dar vienas privalumų – planuoti įsimintinas keliones kitiems galima dirbant iš namų ir nebūtinai visą darbo dieną.

Įsigijusieji „CruiseOne / Dream Vacations“ franšizę kaip vieną didžiausių įmonės privalumų įvardija tai, kad franšizė nėra griežtai reguliuojama ir davėjas mažai kišasi į kasdienį franšizės savininko darbą.

Šiuo metu 26 metus veikianti įmonė turi daugiau nei tūkstantį franšizės gavėjų. Dauguma jų veikia Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Complete Weddings + Events

Pradinės investicijos: nuo 26 000 iki 41 555 eurų.

Fotografija, muzika, apšvietimas ir filmavimas – štai kokias paslaugas siūlo „Complete Weddings + Events“ įmonė. Nusprendusieji įsigyti šios įmonės franšizę privalo turėti visą reikiamą įrangą ir išklausyti dešimties dienų apmokymų kursą.

Įmonė skelbiasi per metus suplanuojanti per 13 tūkstančių vestuvių ir kitų renginių. 34 metus franšizes pardavinėjančios įmonės duomenimis, jų franšizę yra įsigiję apie 200 verslininkų. Šiuo metu įmonė ieško franšizės pirkėjų ir už Amerikos ribų.

Rhea Lana‘s

Pradinės investicijos: nuo 15 420 iki 30 800 eurų.

Idėja įkurti įmonę, kuri rengtų muges, kuriose būtų parduodami vaikų padėvėti drabužiai, Rhea Lanai Riner kilo į savo namus sukvietus savo drauges pirkti ir parduoti savo atžalų drabužius. Prieš 20 metų savo idėją Arkanzase gyvenanti moteris pavertė verslu. Dabar „Rhea Lana’s“ įmonė veikia 25 valstijose ir toliau plečiasi. Jos franšizę yra įsigiję per 80 šalies verslininkių. Dauguma jų – mamos, norinčios papildomai užsidirbti iš nesudėtingos ir malonios veiklos.

Pasak įmonės prezidentės ir vadovės R. Riner, maloniausia matyti, kaip franšizės gavėjos išeina iš savo komforto zonos, auga kaip lyderės ir padeda savo bendruomenėms.

Sit Means Sit

Pradinės investicijos: nuo 38 330 iki 80 000 eurų.

Kaip žinia, gyvūnų mylėtojai dėl savo augintinių pasiryžę viskam ir jiems išleidžiamų sumų neskaičiuoja. Yra paskaičiuota, kad amerikiečiai savo augintiniams per metus išleidžia daugiau nei 30 milijonų JAV dolerių.

Tą supratęs amerikietis Fred Hassen sukūrė šunų dresavimo sistemą. Jai išpopuliarėjus vyras pradėjo pardavinėti savo įkurtos šunų dresavimo paslaugas teikiančios įmonės franšizes. Dabar „Sit Means Sit“ yra didžiausia šunų dresavimo franšizė visame pasaulyje.

„Sit Means Sit“ franšizės gavėjai gali tapti licencijuotais šunų dresuotojais ir dirbti iš namų. Taip pat jiems nedraudžiama dirbti ir su kitais gyvūnais. Pasak įmonės atstovų, įsigyti ir plėtoti šį verslą nėra brangu. Viskas ko reikia – gyvenamosios vietos, automobilio, telefono ir kompiuterio. Dar vienas reikalavimas – mylėti ne tik šunis, bet ir žmones.

Franšizės gavėjams įmonė siūlo trijų savaičių intensyvius šunų dresavimo kursus Las Vegase. Įmonės franšizę yra įsigiję per 80 franšizės gavėjų.

Proforma

Pradinės investicijos: nuo 4 000 iki 42 755 eurų.

Įmonės teikiamų paslaugų sąrašas gana ilgas – spausdinimas, pakavimas, lankstinukai, uniformų gaminimas, reklama, rinkodara. Franšizės gavėjai, dirbantys kaip pardavimų agentai, neprivalo atidaryti savo parduotuvės ar biuro. Visus darbus jie gali dirbti iš namų ir patys pasirinkti, su kokiais produktais ir paslaugomis nori dirbti.

Beveik keturiasdešimt metų veikiančios įmonės duomenimis, 170 įmonės franšizės gavėjų praėjusiais metais uždirbo 1 milijoną JAV dolerių.


BrandZ top 100 Most Valuable Global Brands
Žurnalistė

populiariausi forume