Franšizės rinkos dalyvius sunerimti verčia „jungtinio darbdavio“ sąvoka

Ketvirtadienis
2017-10-19
Pagal išplėstą „jungtinio darbdavio“ sąvoką dabar franšizės davėjai gali būti laikomi atsakingi už franšizės gavėjų įdarbintus žmones.
 

„Jeigu prieš 25 metus būtų egzistavusi tokia sąvoka, kaip „jungtinis darbdavys“ (angl. joint employer), dabar, jokiu būdu nebūčiau tapęs franšizės gavėju“, – Tarptautinės franšizės asociacijos susitikimo metu Vašingtone, Jungtinėse Amerikos Valstijose, sakė amerikietis verslininkas Matthew Patinkinas.

Jis valdo daugybę didžiausios pasaulyje riestainių franšizės „Auntie Anne‘s“ kepyklėlių keliose valstijose.

Tarptautinė franšizės asociacija pripažįsta, kad M. Patinkino paminėta „jungtinio darbdavio“ sąvoka pastaruoju metu kelia bene daugiausia galvos skausmo franšizės verslo modelio atstovams Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Remiantis prieš porą metų Nacionalinio darbo santykių tarybos precedento neturinčiu sprendimu, kuris pritaikė išplėstą „jungtinio darbdavio“ sąvoką, paremtą tiesiogine ar galima darbuotojų kontrole, franšizės davėjai šiandien gali įgyti teises ir atsakomybes ne tik franšizės gavėjų atžvilgiu, bet ir gavėjo samdomo personalo atžvilgiu.

Vietos verslą remiantys verslininkai tam visiškai nepritaria. Visų pirma todėl, kad jų nuomone, šis sprendimas ir naujoji sąvoka pernelyg miglota ir neapibrėžta. Kiekvienas ją gali interpretuoti savaip ir ji gali paveikti bet kurias įmones, kurios vienaip ar kitaip yra susijusios ir bendradarbiauja.

Pagal franšizes dirbantys verslininkai ypatingai susirūpinę, nes jų verslo modelis yra paremtas tuo, kad didelės korporacijos sudaro sutartis su daugybe mažų įmonių.

Pagal „jungtinio darbdavio“ sąvoką, paremtą tiesiogine ar galima darbuotojų kontrole, dabar franšizės davėjai gali būti laikomi atsakingi už franšizės gavėjų įdarbintus žmones.

Franšizės verslo savininkai tvirtina jau jaučiantys neigiamas šio dviprasmiško ir iki galo neaiškaus sprendimo pasekmes. Teigiama, kad labiausiai kenčia restoranų ir nedidelių verslų atstovai – išaugo eksploatacinės, teisinės išlaidos bei rizika, nes didelės įmonės suteikia savo vardą, logotipą ir produkciją mažesnėms įmonės. Be to, sumažėjo galimybių sukurti naujų darbo vietų.

Pasak, Statybininkų ir rangovų asociacijos prezidento Mike Bellamano, „jungtinio darbdavio“ taisyklė paveiks šimtus tūkstančių įmonių visoje šalyje ir sužlugdys daugelio sunkiai dirbančių amerikiečių svajones turėti savo verslą.

Franšizės verslo atstovai siekia, kad būtų labai aiškiai apibrėžta, ką reiškia sąvoka „jungtinis darbdavys“. JAV Namų komitetui aktą „Išgelbėk vietos verslą“ pateikę verslininkai tvirtina, kad darbdavys turi tiesiogiai, faktiškai ir tuojau pat kontroliuoti pagrindines įdarbinimo sritis ir elementus ir turi būti atsakingi už darbuotojų teisių pažeidimus.

Kol kas šis aktas nepasiekė Senato, tačiau M. Patinkinas ir jo bendraminčiai pabrėžia, kad franšizės verslo modelio atstovai siekia, kad įstatymiškai visiems laikams būtų išspręstas „jungtinio darbdavio“ klausimas.

„Aš samdau žmones, aš nustatau jų tvarkaraštį, jų algą, aš juos atleidžiu, bet jeigu naujoji „jungtinio darbdavio“ sąvoka bus taikoma ir toliau, franšizės davėjas turės teisę prisiimti atsakomybę už visus šiuos aspektus ir iš manęs galės perimti visą šių reikalų kontrolę“, – problemos esmę savais žodžiais dėstė franšizės gavėjas M. Patinkinas.

Jam pritarė kitas franšizės gavėjas Richardas Ueberflussas. Verslininkas tvirtino, kad įsigyti „Assisting Hands Home Care“ franšizę nusprendė ne dėl tokio „iš viršaus į apačią“ požiūrio.

„Tai mano verslas. „Jungtinis darbdavys“ gali būti katastrofiškas mano verslui dėl padidėjusių išlaidų“, – sako R. Ueberflussas.

Laisvosios rinkos koalicija taip pat neigiamai vertina dabartinę „jungtinio darbdavio“ sąvoką.

Jungtinėse Amerikos Valstijos franšizės verslo modelis itin populiarus. Būtent JAV buvo įkurtos ir iki šiol sėkmingai veikia didžiausios ir garsiausios franšizės. Skaičiuojama, kad JAV franšizės pagrindu veikia apie milijoną įmonių, o jose dirba apie 9 milijonus gyventojų.


Žurnalistė

populiariausi forume