7 priežastys įsigyti franšizę

Lenka Novakova
Lenka Novakova / Franšizavimo konsultantė
Trečiadienis
2017-12-27
Franšizavimo konsultantė Lenka Novakova, atsako į klausimą: „Kodėl verta įsigyti franšizę?“
 

„Priežasčių, kodėl franšizės verslo modelis yra palankus verslo pradžiai, yra daugybė, bet šios, kurias įvardysiu, mano galva, yra kertinės“, – įsitikinusi L. Novakova, jau ne vienerius metus dirbanti tarptautinėje konsultacinėje įmonėje „PROFIT system“.

1. Įgysite jau žinomą vardą

Kartu su franšize jos gavėjas įgyja jau žinomą prekės ženklą. Galbūt jis franšizės davėjo arba kitų franšizės gavėjų rinkose yra labiau žinomas, tačiau, tikėtina, kad naujoje rinkoje tikslinė klientūra bent jau bus girdėjusi apie įsigyjamą prekės ženklą. Įprastai prekės ženklo kūrimas trunka eilę metų, kartais net dešimtmečius. O franšizė suteikia išskirtinę galimybę praleisti šį dažniausiai labai ilgą prekės ženklo kūrimo periodą ir nuo pat franšizės gavėjo verslo starto naudotis garsaus vardo teikiama nauda – dideliu klientų srautu užsitikrinamu be palyginti didelių investicijų į rinkodarą.

2. Gaminsite jau pagal patikrintą receptą

Katu su franšize jos gavėjas perima jau patikrintą – pirmiausia paties franšizės davėjo, galbūt jau ir kitų franšizės gavėjų – verslo modelį. Įgydamas jau galutinį „skanaus“ verslo receptą, franšizės gavėjas neabejotinai išvengia daugybės naujokų klaidų, kurios, ko gero, būtų padarytos nepriklausomo verslo kūrimo atveju. Lygiai taip pat ir su franšizuotu verslu – klaidos jau buvo padarytos, bet jos jau buvo ir ištaisytos. Franšizės davėjas jau ištaisė tas klaidas už savo franšizės gavėjus.

Svarbu ir tai, kad franšizė – tai nėra tik pirminė injekcija. Ji nuolat tobulinama, adaptuojama, atnaujinama. Kiekvienas franšizės davėjas, parduodamas franšizę, įsipareigoja gavėjui nuolat kurti vertę.

3. Šauksite pagalbos – atsilieps

Kiekvienas franšizės davėjas yra suinteresuotas gavėjų verslo sėkme. Juk tai ir yra tinklinės struktūros žavesys – visi esantys joje yra daugiau ar mažiau susiję. Patyrus vienam nesėkmę, tai gali atliepti ir kitiems, kita vertus, patyrus sėkmę – rankomis plos visi. Dėl šios priežasties franšizės davėjas gavėjui organizuoja įvairius verslo valdymo mokymus, pavyzdžiui, žmogiškųjų išteklių vadybos, apskaitos vedimo, verslo plėtros organizavimo, produkcijos gamybos ir tiekimo, paslaugų tiekimo, rinkodaros ir pan. Mokymai jau yra tapę bemaž standartine kiekvienos franšizės sutarties sąlyga. Franšizės davėjas prisideda ir tinkamų patalpų, tinkamos lokacijos verslui parinkime, taip pat ir naujo padalinio atidarymo metu.

4. Gausite aiškias instrukcijas

Franšizė itin patogi naujokams versle. Dažnu atveju tai, kad franšizės gavėjas neturi patirties versle, nepakiša kojos įsigyti franšizę. Franšizės davėjas gavėjo patirties stygio problemą eliminuoja pateikdamas maksimaliai struktūrizuotą medžiagą – veiklos žinynus. Tai galima traktuoti tarsi receptų knygą, kurioje – tai, kas jau išragauta ir tai, kas skaniausia, supraskite – tai, kas versle veiksminga ir efektyvu.

5. Minimalizuosite verslo riziką

Prisijungimas prie franšizės tinklo kiekvienam gavėjui leidžia maksimaliai sumažinti su verslu susijusias rizikas. Kartu, stiprus užnugaris elementariai teikia didelį pasitikėjimą savo jėgomis, kuris ypač reikšmingas derantis dėl sąlygų su partneriais, finansinėmis ar valdžios institucijomis. Praktika rodo, kad bankroto atvejų tarp įmonių, kurios veikia pagal franšizę, yra kur kas mažiau nei tarp tų, kurios yra nepriklausomos.

6. Užsitikrinsite rinkodarinį palaikymą

Daugeliu atvejų pamatinė verslo sėkmės dedamoji – tinkama rinkodara. Franšizę įsigijusiam gavėjui dažniausiai nebereikia nueiti ilgo eksperimentinio kelio, tyrinėjant tikslinės auditorijos pasiekimo būdus. Nors, tikėtina, gavėjui teks prisidėti tam tikru nustatytu rinkodaros mokesčiu, tai bus maža investicija palyginti su reklamos nacionaliniu ar net tarptautiniu mastu teikiama nauda. Veikdamas pavieniui pradedantysis verslininkas vargu, ar galėtų sau leisti tokio masto rinkodarą.

Įprastai franšizės davėjo atsakomybė yra rūpintis rinkodara platesniu – nacionaliniu ar tarptautiniu – lygmeniu, o paties franšizės gavėjo – lokalesniu – regioniniu – lygmeniu.

7. Prisijungsite prie tinklo

Užsitikrinti palankius bendradarbiavimo susitarimus su tiekėjais yra ilgas ir sudėtingas procesas, ypač verslo naujokams, neturintiems plataus kontaktų rato. Taip pat ir brangus – retai kada derybos baigiasi naujokų naudai. Visai kas kita rinkos banginiams. Jie, būdami dideli, gali diktuoti sąlygas ir išsiderėti palankiausius susitarimus. Dėl to priėjimas prie franšizės davėjo tiekėjų gavėjui padeda sutaupyti ir įgyti kur kas palankesnį išlaidų ir naudos santykį nei, tikėtina, jis įgytų derėdamasis pats.

Ne veltui sakoma, kad dviese – kur kas lengviau. Tai galioja ir versle. Franšizės įsigijimo atveju galbūt netgi dukart geriau: dėka franšizės jos gavėjas gali semtis patirties ne tik iš franšizės savininko, bet ir iš kitų franšizės tinklo dalyvių. Visa tai verslo naujokams – išskirtinė galimybė, kurią kiekvienas turėtų bent apsvarstyti.

Bijote, kad nepasiseks? Bet, o kas jeigu, pasiseks?


populiariausi forume