Pasirengimas franšizės įsigijimui

Trečiadienis
2017-01-18
Franšizės gavėjui, apsvarsčius franšizės įsigijimo privalumus ir trūkumus, vertėtų atlikti savianalizę.
 

Pasirengimas franšizės pirkimui – pirmasis franšizės pirkimo algoritmo žingsnis, kurio metu kiekvienas turėtų tinkamai įsivertinti savo potencialą tapti franšizės gavėju.

Nemažai pradedančiųjų verslininkų (tarp kurių ir franšizės gavėjai) nepakankamai įsigilina į reikalavimus (gebėjimų, kompetencijų, disponuojamo kapitalo), būtinus sėkmingam verslo vystymui. Neretai toks paviršutiniškas požiūris lemia asmeninį nepasitenkinimą, nepakankamą verslo sėkmę ir kitas neigiamas pasekmes. Pateikiame Jums dažniausius asmens įvertinimui skirtus klausimus, apibrėžiančius poreikius ir jų įgyvendinimui turimą potencialą.

Jūsų charakteris

Bene esminė franšizės tinklo klestėjimo sąlyga – franšizės davėjo ir gavėjų tarpusavio sutarimas ir bendradarbiavimas, todėl franšizės gavėjas, linkęs į konfliktus, žūtbūt siekiantis nepriklausomybės, vargu, ar sugebės žaisti pagal franšizės davėjo diktuojamas taisykles. Vertinant savo charakterio tinkamumą, rekomenduojame užduoti sau tokius klausimus:

  • Ar esate pasiruošę priimti franšizės davėjo taisykles, discipliną ir gal net dėvėti uniformą?
  • Ar susidūrę su sunkumais, siekiant savo užsibrėžto tikslo, užuot toliau dėję pastangas, verčiau užsiimsite nauju projektu?
  • Ar esate pasiruošę visiškai atsiduoti verslui?

Jūsų įgūdžiai ir gebėjimai

Įvertinus charakterio tinkamumą, būtina atsižvelgti į reikalingą verslo ir darbo patirtį. Tad, paklauskite savęs:

  • Ar turite pakankamai verslo valdymo patirties?
  • Ar darbas (-i), kurį (-iuos) dirbote iki šiol suteikė Jums reikalingų žinių ir leido išsiugdyti reikalingus gebėjimus?

Pabandykite įsivaizduoti savo kaip franšizės gavėjo būsimą rutiną. Tarkime, Jūs ką tik įsigijote kavinės franšizę, kuri įpareigoja Jus atlikti daugelį verslo valdymo veiksmų: anksti ryte atskubate į savo naują kavinę, rakinate duris, tvarkotės, ruošiatės būsimai darbo dienai; aptarnaujate klientus, šypsotės, verdate skaniausią kavą, patiekiate pyragaičius, tvarkotės, valote grindis, pasitinkate klientus, rūpinatės muzikiniu fonu; suvedate dienos apskaitą, planuojate rinkodaros akcijas, dėliojate finansinius planus ir t. t. Tad, atsižvelgiant į tokią preliminarią darbotvarkę, verta sau užduoti tokius klausimus:

  • Ar gebėsite visa tai atlikti tik savo jėgomis? Ar Jums reikalinga pagalba?
  • Ar esate pasiruošę dirbti neskaičiuodami darbo valandų (daugiau nei 8 val. per dieną)?
  • Ar esate kantrus žmogus ir galite ramiai laukti rezultatų?

Žinoma, net jei jūs norite įsigyti franšizę, kuri orientuota į veiklą visai kitoje srityje nei Jūs turėjote patirties iki šiol, tai dar nereiškia, kad privalote ją atmesti. Tiesiog atminkite, kad tai Jums gali kainuoti daugiau laiko ir pastangų ir, tikėtina, kad gali gerokai apsunkinti verslo pradžią.

Protinis ar fizinis darbas?

Kuri pozicija Jums artimesnė – stovinčio už baro vakarėlio metu ir meistriškai pilstančio gėrimus ar sėdinčio biuro kėdėje ir užsakinėjančio gėrimus tam pačiam barui? Nesiginčijame – abi pozicijos yra svarbios, bet siekiame iliustruoti apsisprendimo būtinybę. Galvojant apie savo verslo pradžią, privalu įvertinti, kokį darbą Jūs norėsite bei gebėsite dirbti ir, ar tai atitiks franšizės davėjo reikalavimus. Tad, rekomenduotina kelti tokius apžvalginius klausimus:

  • Kas Jums geriau sekasi – fizinis ar protinis darbas?
  • Kokio darbo Jūs norite?
  • Kokiam teikiate pirmenybę?

Darbo laikas: visa darbo diena ar dalis jos?

Šiuo metu šalyse, kuriose itin klesti franšizavimas, vis labiau populiarėja pusės darbo dienos franšizės. Tokių franšizių įsigijimą paprastai lemia finansinė paskata arba noras užsiimti mėgstama veikla (jei, žinoma, nėra galimybės tuo užsiimti esamoje darbovietėje). Šio tipo franšizės dažniausiai būna gana nesudėtingai valdomos, veiklą vykdančios laisvu grafiku ir nereikalaujančios didelių investicijų. Pusės darbo dienos franšizės labiausiai paplitusios paslaugų sektoriuje, pavyzdžiui, konsultacijų, patalpų valymo, siuntinių išvežiojimo srityse.

Jei norite dirbti visą darbo dieną ir franšizę paversti ne papildomu, o pagrindiniu savo pajamų šaltiniu, aktualu būtų apsvarstyti prekybinės veiklos franšizes, pavyzdžiui, prekybos drabužiais, maistu ar aksesuarais. Savaime suprantama, kad visos darbo dienos franšizė pareikalaus kur kas daugiau laiko nei pusės darbo dienos, todėl, norėdami pasiekti savo tikslą, turėtumėte būti nusiteikę dirbti, neskaičiuodami darbo valandų.

Šeimos palaikymas

Kad ir kaip bebūtų, brangiausia ką turime – šeima. Dėl to, prieš pradedant svarstyti galimybę įsigyti franšizę, vertėtų šia idėja pasidalinti su artimiausiais žmonėmis. Kadangi franšizės pagrindu kuriamas verslas neabejotinai pareikalaus tiek laiko, tiek finansinių resursų, tai, savo ruožtu, palies ir Jūsų šeimyną. Nepamiršdamas to, kiekvienas franšizės gavėjas turėtų kelti sau tokius klausimus:

  • Ar franšizės pagrindu kuriamo verslo rizika atrodo priimtina ir Jūsų šeimai?
  • Ar galėsite dirbti netradiciniu darbo grafiku (dažnu atveju ilgiau nei iki 17 val.)?
  • Ar, esant poreikiui, turėsite galimybę dirbti savaitgaliais?
  • Kokią įtaką franšizės įsigijimas darys Jūsų šeimai?
  • Ar esate linkę griežtai atskirti verslą nuo asmeninio gyvenimo?

Finansiniai resursai

Vienas svarbiausių franšizės gavėjo potencialo vertinamųjų aspektų – disponuojamas kapitalo, skirto investicijoms į verslą, dydis. Vienų franšizių mokesčiai didesni, kitų mažesni, bet aišku viena – franšizės pagrindu kuriamas verslas, kaip ir bet kuris kitas verslas, pareikalaus investicijų. Dėl to būtina įvertinti savo esamas finansines galimybes, identifikuojant potencialius finansavimo šaltinius, galimas su jais susijusias rizikas. Net jei ir nesate sukaupę pakankamai asmeninių lėšų, kuriomis galėtumėte padengti verslo pradžios išlaidas, atminkite, kad yra ir kitų galimybių, pavyzdžiui, paskola iš banko ir kitų finansinių institucijų, paieška investuotojų, suinteresuotų įgyvendinti didelę sėkmės tikimybę turinčias verslo idėjas, investicijos iš pažįstamų bei draugų rato. Paprastai šio išorinio finansavimo poreikis koreliuoja su būtinųjų investicijų dydžiu. Tai labai svarbus momentas, tad, skirkite pakankamai dėmesio šiems klausimams:

  • Ar Jums pakaks pinigų ne tik verslui pradėti, bet ir jį išlaikyti pradinėje stadijoje?
  • Ar nepamiršote, kad be verslo valdymo dar turėsite apmokėti asmeninio būsto sąskaitas, pirkti maistą ir drabužius?
  • Kokia suma Jūs esate pasiruošę rizikuoti?
  • Ar turite atsargų, kurias galėsite panaudoti iškilus netikėtoms problemoms?
  • Ar turite nepriekaištingą kreditingumo istoriją ir galėsite gauti papildomų lėšų, jei atsiras toks poreikis?

Franšizės verslo modelio išmanymas

Galiausiai būtina suprasti franšizės, kaip verslo modelio, veikimo principus, jo teigiamas ir neigiamas savybes, galimybes ir rizikas. Tai būtina tam, kad ateityje dėl žinių stokos nesusidurtumėte su netikėtais nemaloniais siurprizais. Franšizė vis dar yra pakankamai jauna verslo forma, tad ir žmonių, gerai išmanančių šį verslo modelį, nėra daug.

Kitas franšizės pirkimo algoritmo etapas – pirminė franšizių atranka, kurios metu turėtumėte atsirinkti tam tikrą skaičių potencialių franšizių (dažniausiai apie 5-8), atitinkančių aiškiai išskirtus franšizės atrankos kriterijus.


Nuorodos:

  1. Malkin, I., Malkina, V. 2014. Franšizės davėjo verslas: pradžia.
  2. Malkin, I., Michailovska, V., Žilinskis, S. 2011. Franšizės įsigyjimas: greitkelis į verslo sėkmę.

Franšizavimo konsultantė

populiariausi forume