„Vapiano“ plėsis, bet kol kas ne Lietuvoje

©Vapiano
Ketvirtadienis
2017-12-14
Birželį per pirminį viešąjį akcijų siūlymą (angl. IPO) akcijas pardavęs itališkos tematikos restoranų tinklas sieks iki 2020-ųjų pelningai eksploatuoti 330 restoranų.
 

Planuojama ilgalaikė plėtra

„Ilgalaikėje perspektyvoje savo pagrindinėse rinkose Europoje, Vidurio Rytų šalyse bei Pietų Amerikoje matome veikiančius 800-900 restoranus. Tai reiškia, kad net ir po 2020-ųjų mes dar turėsime kelerius metus stipriai augti“, – sakė generalinis „Vapiano“ direktorius Jochenas Halfmannas.

Tokie tikslai keliami neatsižvelgus į potencialius restoranų tinklo planus plėstis ir į kitas, iki šiol neužkariautas rinkas. Dvejus metus tarptautiniam tinklui vadovaujantis J. Halfmanas neslėpė, kad bendrovė galutinai dar nepriėmė sprendimo dėl plėtros Kinijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Pagal originalią koncepciją „fast casual“, kurios esmė – kokybišką maistą paruošti greitai ir sukurti draugišką, šiuolaikišką aplinką skubantiems miesto žmonėms, kuriami itališkos tematikos restoranai savo klientams siūlo ką tik iškeptas picas ir makaronų patiekalus.

Tarptautinis tinklas šiuo metu ruošiasi trijų restoranų atidarymui Londone (Didžioji Britanija), Majamyje (JAV) ir Dohoje (Katare). Jie duris atverti turėtų jau 2018-ųjų pradžioje. Pasak J. Halfmano, tikėtina, kad vienas naujųjų restoranų lankytojus pakvies vaišintis itališkai patiekalais dar šiemet.

Šiemet „Vapiano“ atidarė 28 naujus restoranus. Taigi šiuo metu daugiau nei trisdešimtyje šalių iš viso veikia 206 restoranai. Dauguma jų veikia franšizės pagrindu.

Akcijų kaina turėtų kilti

2002 m. Hamburge trijų vokiečių verslininkų atidarytas pirmasis „Vapiano“ restoranas netruko išpopuliarėti. Dabar už Vokietijos ribų stipriai išsiplėtusio tinklo laisva akcijų dalis siekia 29,6 procentus. Akcijų kaina, po to, kai jos buvo pirmą kartą viešai pasiūlytos, dabar yra 3,5 procentais žemesnė nei 23 eurų emisijos kaina.

Tačiau analitikai tiki, kad akcijų kaina kils ir nerekomenduoja jų parduoti. „Bloomberg“ duomenimis, akcijų kainos kilimo tikisi keturi iš penkių brokeriai, nustatantys akcijų pirkimo kainą. Penktasis rekomenduoja laikyti akcijas.

Be trijų minėtų restoranų Londone, Majamyje ir Dohoje, „Vapiano“ vadovybė kitąmet planuoja atidaryti 30–35 naujus restoranus.

„Teikiame pirmenybę organiškam augimui ir, jeigu būtina, įeidami į papildomas rinkas kliaujamės bendromis įmonėmis ir franšizėmis“, – kalbėjo J. Halfmanas.

Bando naujas koncepcijas

Pasak „Vapiano“ generalinio direktoriaus, dar vienas iš įmonės tikslų – pereiti į naują restoranų formatą, kur bus prekiaujama ir išsinešti skirtu maistu. Planuojama, kad dar šiemet 35 procentai „Vapiano“ restoranų pasiūlys maistą, skirtą išsinešti.

2018-aisiais šį skaičių norima padidinti daugiau nei dvigubai. Planuojama, kad naujaisiais metais iki 75 procentų visų restoranų prekiaus išsinešti skirtu maistu. Svarstoma atidaryti ir mažesnius restoranus „Mini Vapianos“. Tačiau tam gali prireikti papildomų lėšų.

Bonoje įsikūrusi įmonė šiuo metu tikrina, ar pasiteisintų „Mini Vapiano“ koncepcija Ingolštato mieste Bavarijoje ir Austrijos sostinėje Vienoje. Mažesniuose restoranuose maistu galima mėgautis ir prie stalelių, ir išsinešti namo.

J. Halfmanas tikina, kad abu restoranai savo veiklą plėtoja geriau negu tikėtasi. Trečiąjį „Mini Vapiano“ restoraną planuojama atidaryti Čikagoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jis duris atvertų turėtų jau kovo mėnesį.

„Mini Vapiano“ koncepcija yra labai įdomi, ypač Amerikos rinkai“, – sakė restoranų tinklo generalinis direktorius.

Įmonė ketina įvertinti atlikto bandymo rezultatus kitų metų pradžioje.

„Šiuo metu rezultatai yra ypatingai daug žadantys“, – tikino J. Halfmanas.

Naujų restoranų Lietuvoje kol kas nebus

Vilniuje veikiančio „Vapiano“ restorano vadovė Aidana Gasanova sakė, kad restoranų tinklo plėtra Lietuvoje kol kas nėra numatyta.

Pirmasis ir kol kas vienintelis „Vapiano“ restoranas Lietuvoje duris atvėrė prieš septynerius metus. Tuo metu visiškai naujos koncepcijos restoranas įsikūrė Vilniaus prekybos centre „Europa“. Jis ten pat veikia iki šiol.

Pagal franšizės sutartį restoraną Vilniuje atidarė Estijos bendrovė „Piano Baltic Holding“. Bendrovė planavo per penkerius metus atidaryti dar tris naujus restoranus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tačiau planai taip ir liko neįgyvendinti.

Šiuo metu „Piano Baltic Holding“ valdo tris restoranus Estijoje – du Taline ir vieną Tartu mieste, vieną restoraną Suomijos sostinėje Helsinkyje ir vieną Vilniuje.

Bendrovės duomenimis, į restoraną Vilniuje buvo investuota beveik 1,2 mln. eurų.


Žurnalistė

populiariausi forume